A+ R A-
24 October 2018

Friday, 21 September 2018 09:46

Citizens of Lemesos: Xάρης Χριστοδούλου

xaris-xoreftis.jpg

Χορευτής

Ο Χάρης Χριστοδούλου, παρά το νεαρό της ηλικίας του, έχει καταφέρει να συλλέξει εμπειρίες από τις πιο μεγάλες σκηνές σε Κύπρο, Ελλάδα και εξωτερικό, όπως τη συνεργασία του με τη Δέσποινα Βανδή, τη συμμετοχή του στην Eurovison με την ομάδα της Αρμενίας το 2011 και άλλες, μεταφέροντας την εμπειρία του αυτή, στην τάξη. Ιδρύοντας τη σχολή χορού Reflection of Dance & Art, κατάφερε να δημιουργήσει ένα χώρο όπου συναντιούνται δημιουργικά όλες οι παραστατικές τέχνες. Χορός, θέατρο και musical αποτελούν τη ραχοκοκαλιά μιας σύγχρονης σχολής χορού στη Λεμεσό, η οποία προσφέρει μια μεγάλη γκάμα μαθημάτων χορού, από μπαλέτο και σύγχρονο μέχρι belly dance αλλά και Cuban Latin.

Τι σημαίνει για εσένα χορός;

Χορός για μένα σημαίνει ΖΩΗ, ΑΝΑΣΑ, ΠΝΟΗ! Ο χορός ειναι η αρχή μου και το τέλος μου.

xaris-xoreftis-2.jpg

Ποιο είδος χορού ξεχωρίζεις και γιατί;

Ολα τα είδη χορού ειναι ξεχωριστά, γιατί το κάθε είδος έχει την ταυτότητα και την ιστορία του. Ο κάθε χορευτής όμως τίνει να θαυμάζει και να αγαπά κάτι περισσότερο λόγω τριβής και παιδικού προσανατολισμού. Αγαπώ ιδιαίταιρα το Hip Hop/ Streetdance όπου είναι και αυτό το είδος που υπηρετώ. Έχω αδυναμία όμως σε αρκετά είδη χορού όπως σύγχρονος- θεατρικός χορός καθώς και στο ζεϊμπέκικο.

Από πού αντλείς έμπνευση για τις χορογραφίες σου;

Έμπνευση αντλώ από την ομάδα μου και τους μαθητές μου όπως επίσης και από τα βιώματα, δηλαδή την καθημερινότητα μου. Πιστεύω δεν υπάρχει μια συγκεκριμένη πηγή έμπνευσης.

xaris-xoreftis-4.jpg

Ποίο είδος χορού έχει την μεγαλύτερη ζήτηση στην Κύπρο;
Στην Κύπρο έχουν απήχηση αρκετά είδη χορού. Η νεολαία μας περισσότερο ασχολείται με τα μοντέρνα hip hop, breakdance, σύγχρονο, μπαλέτο και οι μεγαλύτερες ηλικίες με τα παραδοσιακά είδη χορού.

Αντιμετώπισες κάποια δυσκολία στην προσπάθεια σου να γίνεις χορευτής;
Η δυσκολία που έχει να αντιμετώπισει ένας χορευτής ειναι η πολύ δουλειά και η αναμέτρηση με τον εαυτό του. Να αναζητάς το αλλιώτικο,το διαφορετικό. Η δυσκολία ειναι μέσα μας γιατι οταν υπάρχει θέληση και αγάπη γίνονται όλα πιο όμορφα.

Είναι γεγονός ότι στις σχολές χορού κατά συντριπτική πλειοψηφία οι μαθητές είναι γένος θηλυκού. Θεωρείς ότι υπάρχει ακόμα ταμπού στην κοινωνία της Κύπρου για τους άντρες χορευτές;
Όντως στις σχολές χορού κυριαρχεί το γυναικείο φύλο. Ίσως γιατί ο μέσος Κύπριος θεωρεί πως ειναι χόμπυ για κορίτσια. Θεωρώ ότι ο χορός για κάποιους είναι ακόμα ταμπού. Το έχω αντιμετωποιήσει κι' εγώ σαν μαθητής, αλλά και μέχρι σήμερα ως δάσκαλος χορού απο γονείς. Ο χορός ειναι μαγεία και δυστυχώς την μαγεία δεν μπορούν να την ανακαλύψουν όλοι.

xaris-xoreftis-3.jpg

Ποιες στιγμές από την επαγγελματική σου σταδιοδρομία σε σημάδεψαν;
Οι στιγμές που ξεχωρίζω απο την επαγγελματική πορεία ήτανη περίοδος που έζησα στην Ελλάδα και χόρεψα στο πλάι της Δέσποινας Βανδή. Aκόμη μια σημαντική στιγμή ήταν οταν γύρισα Κύπρο και άνοιξα τη σχολή και μου έγινε πρόταση από την Δέσποινα Βανδή να χορογραφήσω δύο απο τις συναυλίες της στην Κύπρο, μια στο Γ.Σ.Π και μια στο Christmas Mystery. Ήταν ιδιαίτερη χαρά για μένα που οι χορευτές πλάι σε μια τόσο σπουδαία καλλιτέχνη ήταν μαθητές τη σχολής μου. Φυσικά δεν θα ξεχάσω την εμπειρία στην Eurovision 2011 που συμμετείχα με τα χρώματα της Αρμενίας ως χορευτής και backing vocals. Πραγματικά αποτέλεσε μια εμπειρία ζωής που ολοκληρώνει ενα καλλιτέχνη. Εαν το ζήσει και διψά για περισσότερα. Αξέχαστες οι στιγμές που έζησα και θα μένουν πάντα χαραγμένες στην καρδιά μου.

Ποιο είναι το αγαπημένο σου μέρος στην Λεμεσό και γιατί;
Το αγαπημένο μου μέρος στη Λεμεσό ειναι η παραθαλάσσια περιοχή στο Γ.Σ.Ο και η Ακτή Ολυμπίων. Σε αυτή τη παραλία έζησα τα πιo ξέγνοιαστα μου παιδικά χρόνια πλάι στην μητέρα και τα αδέλφια μου. Θυμάμαι ότι απο το πρωί μέχρι το βράδυ ήμασταν στην παραλία από τους μήνες Μάρτιο μέχρι Οκτώβριο. Οι γνωριμία μου με πολλούς τουρίστες και οι επαφή μου μαζί τους σε αυτή τη παραλία θα μου μείνουν αξέχαστες.

Read 677 times Last modified on Friday, 21 September 2018 10:47

ΑΛΛΕΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ

Καιρός: Βροχές και καταιγίδες

Καιρός: Βροχές και καταιγίδες

Ασθενής χαμηλή πίεση επηρεάζει την περιοχή, ενώ από το βράδυ, βαρομετρικό χαμηλό αναμένεται να επηρεάσει την περιοχή. Σήμερα ο καιρός...

Έφυγε από τη ζωή 86χρονος, ένα μήνα μετά από τροχαίο στη Λεμεσό

Έφυγε από τη ζωή 86χρονος, ένα μήνα μετά από τροχαίο στη Λεμεσό

Υπέκυψε χθες στα τραύματα του ο 86χρονος Φειδίας Αντωνίου από τη Λεμεσό, ο οποίος νοσηλευόταν στο Γενικό Νοσοκομείο Λευκωσίας, μετά...

23 Οκτωβρίου 2018: Όλα τα νέα της Λεμεσού στο Πρωτοσέλιδο με τον Σάκη Στυλιανού

23 Οκτωβρίου 2018: Όλα τα νέα της Λεμεσού στο Πρωτοσέλιδο με τον Σάκη Στυλιανού

Η παρέμβαση του δημοσιογράφου της εφημερίδας Λεμεσός, Σάκη Στυλιανού, στην καθημερινή πρωϊνή εκπομπή του ΣΙΓΜΑ Πρωτοσέλιδο με όλα τα νέα...