Ο Απόλλωνας, παρά το ότι αγωνιζόταν από το 29ο λεπτό με δέκα παίκτες, πήρε τη νίκη στο τοπικό ντέρμπι της Λεμεσού, που διεξήχθηκε το Σάββατο, στο Τσίρειο, με τον Αρη, με 1-0, για τη 2η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Ποδοσφαίρου Α κατηγορίας. Το νικητήριο γκολ πέτυχε στο 39ο λεπτό του αγώνα ο Γιάνγκα με κεφαλιά.

Ο παίκτης του Απόλλωνα Χάμπος Κυριάκου δέχθηκε κόκκινη κάρτα μετά από δυνατό τάκλιν στον Στεπίνσκι,.

Οι ενδεκάδες:
Άρης: Άλβες, Ράντουτς (46`Γκαρσία), Σικόρσκι, Στεπίνσκι, Καζού, Φράγκος (46`Σλόγκαρ), Γιάγκο, Σίλντενφελντ, Ρονγκάλια, Μπαμπίσκα (18`Πατσέκο), Σιμιόν.
Απόλλωνας: Δημητρίου, Χαμάς (72`Αλεσαμί), Ρομπέρζ, Κατελάρης, Φιλιώτης, Κολ, Χάμπος, Ζράντι, Ίλιεφ (60`Γουέλινγκτον), Πίττας, Γιάνγκα (72`Στορ).

Στην πρεμιέρα της αγωνιστικής το Σάββατο, η ΠΑΕΕΚ Κερύνειας πέτυχε ιστορική νίκη επί του Εθνικού, στην έδρα του, με 1-3, καθώς η ομάδα αγωνιζόταν για πρώτη φορά στην Α κατηγορία και αυτή ήταν η πρώτη της νίκη.

Σήμερα Κυριακή, τα φώτα συγκεντρώνει το ματς ΑΕΚ - Ομόνοιας στο ΑΕΚ Αρένα. Ο αγώνας αρχίζει στις 20:00, ενώ στις 19:00 η Δόξα Κατωκοπιάς υποδέχεται στο Μακάρειο την Ανόρθωση Αμμοχώστου.

Η αγωνιστική ολοκληρώνεται τη Δευτέρα με το λευκωσιάτικο ντέρμπι ΑΠΟΕΛ-Ολυμπιακός (18:00) στο ΓΣΠ και τον αγώνα ΑΕΛ - Πάφος (20:00) στο Τσίρειο.

Για τέσσερις ομάδες, ΠΑΕΕΚ Κερύνειας, ΑΕΛ, Ανόρθωση και Ομόνοια, τα ματς της αγωνιστικής είναι τα πρώτα στο Πρωτάθλημα, καθώς οι αγώνες τους στην πρώτη αγωνιστική είχαν αναβληθεί.