Απόλλων και Ομόνοια προχώρησαν με νίκες στα ντέρμπι της 17ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος CYTA απέναντι σε Ανόρθωση και ΑΕΚ αντίστοιχα. Στην τρίτη χθεσινή αναμέτρηση με την οποία ολοκληρώθηκε η αγωνιστική, ο Εθνικός επικράτησε της Πάφου στο Δασάκι με 2-1.

Στο Τσίρειο Στάδιο ο Απόλλωνας νίκησε με ανατροπή 3-2 την Ανόρθωση και επέστρεψε στην κορυφή με 36 βαθμούς. Στο 9ο λεπτό ο Κβιλιταία άνοιξε το σκορ για την Ανόρθωση και στο 29ο λεπτό ο Χουσμπάουερ πέτυχε το 2-0. Στο 52ο λεπτό ο Απόλλων μείωσε με τον Ντιγκινί και στο 60 λεπτό ο Ματέι ισοφάρισε σε 2-2. Στο 73ο λεπτό με πέναλτι ο Ντιγκινί διαμόρφωσε το 3-2 για τον Απόλλωνα.

Στο Στάδιο ΑΕΚ Αρένα η Ομόνοια νίκησε με 3-0 την ΑΕΚ και ανέβηκε στην τρίτη θέση με 32 βαθμούς σε δεκαέξι αγώνες. Η ΑΕΚ παρέμεινε στους 29 βαθμούς, επίσης σε δεκαέξι αγώνες. Το σκορ άνοιξε στο 16ο λεπτό ο Παπουλής με πέναλτι και ακολούθως πέτυχε δύο τέρματα ο Ασαντέ (27`, 41`) για να διαμορφωθεί το 3-0 από το πρώτο ημίχρονο.

Στο Δασάκι ο Εθνικός Άχνας νίκησε με 2-1 την Πάφο και έφτασε στους δώδεκα βαθμούς. Τα τέρματα των γηπεδούχων πέτυχαν οι Γιώργος Παπαγεωργίου (10`) και Μάριος Ηλία (68`), στο 43ο λεπτό ο Τόρες το γκολ για την φιλοξενούμενη ομάδα που παρέμεινε στους 21 βαθμούς.

Τα αποτελέσματα της 17ης αγωνιστικής είναι: Απόλλων-Ανόρθωση 3-2, ΑΕΚ-Ομόνοια 0-3, Εθνικός-Πάφος 2-1, Ολυμπιακός-Ερμής 0-0, ΑΠΟΕΛ- Παραλίμνι 0-2, Καρμιώτισσα-ΑΕΛ 0-1, Νέα Σαλαμίνα-Δόξα 4-3.

Βαθμολογία: Απόλλων 36 (16 αγ.), ΑΕΛ 34 (16 αγ.), Ομόνοια 32 (16 αγ.), Ανόρθωση 30, ΑΕΚ 29 (16 αγ.), Ολυμπιακός 24 (16 αγ.), Πάφος 21, Δόξα 21, Νέα Σαλαμίνα 18, Ερμής 17, ΑΠΟΕΛ 16 (15 αγ.), Καρμιώτισσα 14, Εθνικός 12, Παραλίμνι 11 (16 αγ.).