Μια πολύ μεγάλη προσπάθεια δεν ανταμείφθηκε με ένα θετικό αποτέλεσμα και μια πρόκριση στους 28» του Europa League για τον Ολυμπιακό, ο οποίος στάθηκε άτυχος και ηττήθηκε από την Γουλβς στην Αγγλία με 1-0 και αποκλείστηκε από τη συνέχεια της διοργάνωσης.

Οι «ερυθρόλευκοι» το πάλεψαν με όλες τους τις δυνάμεις και ουσιαστικά στο δεύτερο ημίχρονο είχαν πιέσει και έκλεισαν τη Γουλβς στην άμυνα της, όμως δεν κατάφεραν να πετύχουν το πολύτιμο γκολ, που θα οδηγούσε τον αγώνα τουλάχιστον στην παράταση.

Ο Ολυμπιακός μπορεί να έχει και παράπονα από τη διαιτησία του Πολωνού Μαρτσίνιακ, ο οποίος δεν έδειξε το πέναλτι στο 55’ σε σπρώξιμο του Μπολί στον Ελ-Αραμπί.

Οι Πειραιώτες βρέθηκαν από πολύ νωρίς πίσω στο σκορ μετά από ένα αβίαστο λάθος του τερματοφύλακα Μπόμπι Αλέν, όταν ο Μπα του επέστρεψε τη μπάλα, και αυτός ανοίγοντας το κοντρόλ στην υποδοχή, έσπρωξε τον Ποντένσε που πήγε να κλέψει την μπάλα. Ο διαιτητής Μαρτσίνιακ έδειξε το σημείο του πέναλτι και ο Ραούλ Χιμένες ευστόχησε κάνοντας το 1-0 για τη Γουλβς.

Μετά το γκολ οι «ερυθρόλευκοι» ανασυγκροτήθηκαν και στο 19’ «άγγιξαν» την ισοφάριση, μετά τον Τσιμίκα. Στο 29’ από εξαιρετική πάσα του Ελαμπντελαουί προς τον Ελ-Αραμπί, ο Μαροκινός γύρισε εξαιρετικά από πλάγια δεξιά τη μπάλα προς τον Καμαρά που με ωραίο πλασέ έφερε το ματς στα ίσα. Το γκολ του Ολυμπιακού, ωστόσο, δεν μέτρησε καθώς μετά από τετράλεπτο έλεγχο στο VAR, φάνηκε στην πρώτη πάσα προς τον Ελ-Αραμπί να είναι εκατοστά πιο μπροστά ο κορμός κι ο αγκώνας του Μαροκινού από τον τελευταίο αμυντικό της Γουλβς, με αποτέλεσμα να «χρεωθεί» οφσάιντ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο προπονητής του Ολυμπιακού Πέδρο Μαρτίνες επιχείρησε να κάνει πιο επιθετικό τον Ολυμπιακό, με τις γρήγορες αλλαγές των Φορτούνη και Ραντζέλοβιτς αντί των Μπουχαλάκη και Μασούρα. Στο 55’, μετά από σέντρα του Ελαμπντελαουί, ο Ελ-Αραμπί σηκώθηκε για την κεφαλιά, όμως ο Μπολί τον έσπρωξε, με τον διαιτητή να μην δίνει πέναλτι και να μην κάνει χρήση του VAR.

Στο 61’ από ατομική προσπάθεια και σουτ του Ποντένσε, ο Αλέν έκανε εξαιρετική απόκρουση διώχνοντας τη μπάλα σε κόρνερ, ενώ στο 67’ ο Ελ-Αραμπί, έχασε ακόμη μια καλή ευκαιρία μετά από ωραία προσπάθεια του Φορτούνη. Στο 80’ ο Γκιλιέρμε έπιασε ένα εξαιρετικό σουτ έξω από την περιοχή που έφυγε ελάχιστα άουτ.

Τέλος, στο 81’ ο τερματοφύλακας της Γουλβς Πατρίσιο έκανε την απόκρουση του αγώνα σε κεφαλιά του Χασάν από το ύψος της μικρής περιοχής.

ΓΟΥΛΒΣ (Ν. Εσπίριτο): Πατρίσιο, Μπολί, Κόαντι, Σάις, Ντόχερτι, Νέβες, Μοουτίνιο, Χόνι (17’ λ.τρ. Βινάγκρε), Τραορέ, (57’ Τζότα) Ποντένσε (71’ Ντεντόνκερ), Χιμένες.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Π. Μαρτίνς): Αλέν, Ελαμπντελαουί, Μπα, Σισέ, Τσιμίκας, Γκιλιέρμε (82΄ Καφού), Μπουχαλάκης (46’ Φορτούνης), Καμαρά (65’ Χασάν), Βαλμπουενά, Μασούρας (46’ Ραντζέλοβιτς), Ελ-Αραμπί.