Σύμφωνα με την ΚΟΠ, η Barcelona FA Pyrgos Limassol νίκησε με 4-0 την Ομόνοια Λευκωσίας στον τελικό που φιλοξενήθηκε και φέτος στο Δημοτικό Στάδιο Αγίας Νάπας και κατέκτησε το τρόπαιο.

Η Barcelona FA άνοιξε το σκορ στο 18ο λεπτό με κοντινό σουτ της Freda μετά από εκτέλεση κόρνερ και στο 34ο λεπτό η Άντρη Βιολάρη με σουτ από κοντά ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 2-0. Το 3-0 πέτυχε η Freda στο 73ο λεπτό και στο 88ο λεπτό η Elloh διαμόρφωσε το 4-0.

Μετά το τέλος του αγώνα έγιναν από το Γενικό Διευθυντή της ΚΟΠ Ανθούλη Μυλωνά οι απονομές στις δύο ομάδες.

Ομόνοια: Κουζαλή, Ανδρονίκου, Ιωάννου, Κλεοβούλου (76` Τάνεβα), Ελίνα Παναγιώτου, Κλεάνθους (90` Ζαμάνη), Παπαδοπούλου, Ξυλούρη, Ρήγα, Μ. Παναγιώτου (88` Αστανιού), Ευθυβούλου

Barcelona: Πιρές, Ιωάννου (77` Δημητρίου), Ευριπίδου, Ζαμπά, Ακαφού, Ρομουάλτ, Σολωμού (90` Νικολάου), Βιολάρη, Freda, Elloh, Τσίπερ (90` Κυριακίδη).

Το Κύπελλο διοργανώθηκε και φέτος με τη μορφή του Final Four και η Barcelona FA απέκλεισε με 1-0 την πρωταθλήρια ομάδα Apollon Ladies και η Ομόνοια Λευκωσίας επίσης με 1-0 τη Λευκοθέα Λατσιών στη διαδικασία της παράτασης.

Η Ομόνοια απέκλεισε στην προκριματική φάση την Πάφια με 2-0 και στην προημιτελική φάση το ΘΟΪ Λακατάμιας με 1-0. Η Barcelona FA στην προημιτελική φάση απέκλεισε τη Champions Ύψωνα με 12-0.

Στο μεταξύ, η ομάδα των Apollon Ladies ήταν η νικήτρια στο μικρό τελικό του Κυπέλλου Γυναικών. Σε αγώνα που έγινε στο Δημοτικό Στάδιο Αγίας Νάπας, νίκησε με 4-0 τη Λευκοθέα Λατσιών.

Τα τέρματα πέτυχαν η Μαρτίνα Σουρνόφσκα στο 19`, η Ελένη Μάρκου στο 40`, η Κωνσταντίνα Παφίτη στο 57`  και η Γκούνταρντ στο 80`.

Αυτός ήταν ο τελευταίος αγώνας της σεζόν για τις δύο ομάδες. Ως γνωστό, η ομάδα των Apollon Ladies κατέκτησαν το Πρωτάθλημα και θα εκπροσωπήσουν την Κύπρο στο Champions League της επόμενης αγωνιστικής περιόδου, ενώ η Λευκοθέα Λατσιών τερμάτισε στην 3η θέση της βαθμολογίας.

Apollon Ladies: Τιμέα, Σιδηρά (68` Νέμεθ), Παφίτη, Μάρκου (68` Βόικου), Χάρντι, Κυνοσίδου, Μέρσικ (68` Γκούνταρντ), Αμπράμο, Ευστρατίου, Παναγιώτου, Μαρτίνα.

Λευκοθέα: Ματθαίου, Μακρή, Σιακαλλή, Χαραλάμπους, Χρυσοστόμου (60` Σαββίδη), Πιερή, Ιωνά, Τουμάζου, Κυπριανού, Σοφοκλέους, Παναγή.