Κέρδισε με 1 – 0 την ΑΠΕΠ Πιτσιλιάς

Συνέχεια στις νίκες έδωσε η Ένωση Νέων Παρεκκλησιάς καθώς κέρδισε με 1 – 0 την ΑΠΕΠ Πιτσιλιάς σε αγώνα που πραγματοποιήθηκε σήμερα στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Β΄ Κατηγορίας στο Κοινοτικό Στάδιο Παρεκκλησιάς.

Σε σχέση με τον πρώτο αγώνα, ο Γιαννάκης Γιαγκουδάκης προέβηκε σε μια μόνο αλλαγή καθώς στη θέση του Ερωτοκρίτου, αγωνίστηκε ο Σοφοκλέους. Στη θέση του τερματοφύλακα αγωνίστηκε ο Κόκκινος, στο κέντρο της άμυνας οι Σοφοκλέους και Νικολάου, αριστερά ο Κανετή και δεξιά Παναγιώτου. Στον άξονα της μεσαίας γραμμής, οι Ξουφαρίδης, Λεοντίου και Menassel, στα δεξιά ο Χριστοφή και στα αριστερά ο Ευσταθίου ενώ στην κορυφή της επίθεσης ο Χρίστου.

Η ομάδα μας, που ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, βρέθηκε μπροστά στο σκορ στο 60' λεπτό μετά από αυτογκόλ. Μετά από όμορφο συνδυασμό στο χώρο του κέντρου, ο Ευσταθίου σέντραρε από δεξιά και ο κεντρικός αμυντικός της ΑΠΕΠ, στην προσπάθεια του να διώξει την μπάλα, προτού αυτή φτάσει στον επερχόμενο Menassel, την έστειλε στα δίκτυα της ομάδας του.

Η ομάδας μας, είχε την ευκαιρία να βρεθεί μπροστά στο σκορ νωρίτερα, ωστόσο σε δύο περιπτώσεις, ο αντίπαλος τερματοφύλακας είπε όχι, με πιο ενδεικτική το τετ α τετ του Menassel στο 28' λεπτό. Στο δεύτερο ημίχρονο, μετά την επίτευξη του γκολ, η ομάδα μας έχασε ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα της, ωστόσο ο τερματοφύλακας της ΑΠΕΠ, απέκρουσε την παράλληλη πάσα του Menassel προς το επερχόμενο Χρίστου.

Μετά το τέλος του αγώνα, ο τεχνικός της ομάδας μας, Γιαννάκης Γιαγκουδάκης, ανάφερε πως «το σημερινό παιχνίδι βασίστηκε περισσότερο στη δύναμη και δεν έφτασε σε υψηλά επίπεδα απόδοσης. Η ομάδα μας κέρδισε δίκαια καθώς ήταν καλύτερη σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Περισσότερο όμως, είμαι ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα καθώς αγωνιστήκαμε ενάντια σε μια ομάδα με τους ίδιους στόχους στο πρωτάθλημα. Τέλος, θέλω να ευχαριστήσω τον κόσμο για την παρουσία του στο γήπεδο και τη στήριξη που πρόσφερε σε όλη τη διάρκεια του αγώνα στην ομάδα».

Σύνθεση: Κόκκινος, Κανετή, Σοφοκλέους, Νικολάου, Παναγιώτου, Λεοντίου (61' Πιτσιλλίδης), Ξουφαρίδης, Ευσταθίου, Χριστοφή (86' Μιχαηλίδης), Menassel, Χρίστου (90' Τσαγκάρης)

Κίτρινες Κάρτες: Σοφοκλέους, Menassel