A+ R A-
19 August 2018

Wednesday, 02 May 2018 10:46

«Κύπελλο Ταλέντων 2018» από το Σωματείο Ξιφασκίας Λεμεσού

Ολοκληρώθηκαν με επιτυχία το Σάββατο 28 και την Κυριακή 29 Απριλίου 2018, οι διεθνείς αγώνες «Κύπελλο Ταλέντων» με το ρεκόρ των 85 συμμετοχών από 11 χώρες.


 

Οι αγώνες διοργανώθηκαν από το Σωματείο Ξιφασκίας Λεμεσού, με την υποστήριξη της Κυπριακής Ομοσπονδίας Ξιφασκίας, υπό την αιγίδα του Κυπριακού Οργανισμού Αθλητισμού.

 

Η διοργάνωση των αγώνων ήταν άρτια, τόσο σε οργανωτικό αλλά και τεχνικό επίπεδο, εφάμιλλη Ευρωπαϊκών διοργανώσεων. Πολύτιμη βοήθεια οι εθελοντές κάθε ηλικίας που πρόσφεραν απλόχερα τη βοήθειά τους θυσιάζοντας πολύ χρόνο για να πετύχει αυτή η διοργάνωση.

 

Οι αγώνες έγιναν σε 6 κατηγορίες και αφορούσαν αγόρια και κορίτσια ηλικιών μέχρι 11, μέχρι 13 και άνδρες-γυναίκες άνω των 13 ετών. Το Σωματείο Ξιφασκίας Λεμεσού συμμετείχε με συνολικά 31 αθλητές, ενώ το παρόν τους έδωσαν και αθλητές από τα σωματεία «Μέγας Αλέξανδρος» και «Μονομάχοι Λευκωσίας».

Ελλάδα και Κύπρος οι Κυπελλούχοι των αγώνων.

 

Δείτε ΕΔΩ όλες τις φωτογραφίες στην σελίδα μας στο facebook

 

Ο Εθνικός μας ύμνος κυριάρχησε στους αγώνες, καθώς oi αθλητές από την Ελλάδα επικράτησαν των τελικών. Συνολικός απολογισμός μεταλλίων για τους Κύπριους αθλητές, ένα χρυσό – Γιαννάκη Κωνσταντίνος (13+), δύο αργυρά – Μαυρικίου Ειρήνα (13+), Εμμανουηλίδης Ελέξανδρος (-13 χρ) και ένα χάλκινο – Εμμανουηλίδης Αλέξανδρος (13+). Αναλυτικά οι 4άδες των τελικών:

 

Σάββατο 28 Απριλίου 2018

Κ11 Αγόρια:
1. Σύρος-Τουρμάν Αλέξανδρος ΙΡΙΔΑ GRE
2. Todorovski Matej ESKRIM FYROM
3. Bundaleski Ognen ESKRIM FYROM
3. Σαρδέλας Γιώργος ΙΡΙΔΑ GRE

 

K11 Κορίτσια
1. Βασιλάκη Μαρία ΙΡΙΔΑ GRE
2. Bezuglaya Varvara Σ.Ξ.Λεμεσού RUS
3. Κλουκίνα Στυλιανή-Μόνικα Λ.Ο.Βάρης GRE
3. Rubina Aliza Σ.Ξ.Λεμεσού RUS

 

Κ13 Αγόρια
1. Αλεστάς Γιώργος ΙΡΙΔΑ GRE
2. Εμμανουηλίδης Αλέξανδρος Σ.Ξ.ΛΕΜΕΣΟΥ CYP
3. Σαββάκης Γιώργος ΑΚΡΙΤΕΣ GRE
3. Σύρος-Τουρμάν Αλέξανδρος ΙΡΙΔΑ GRE

 

Κ13 Κορίτσια
1. Κεφαλά Στυλιανή Λ.Ο.Βάρης GRE
2. Kizilbash Zara MKFA USA
3. Παγώνη Μαρία Λ.Ο.Βάρης GRE
3. Παντελοπούλου Δήμητρα ΙΡΙΔΑ GRE

Κυριακή 29 Απριλίου 2018

 

 

Άνδρες:
1. Γιαννάκη Κωνσταντίνος Σ.Ξ.ΛΕΜΕΣΟΥ CYP
2. Μπουγάτσος Αλέξανδρος ΑΚΡΙΤΕΣ GRE
3. Εμμανουηλίδης Αλέξανδρος Σ.Ξ.ΛΕΜΕΣΟΥ CYP
3. Παπαδημητρίου Αγαπητός Πανελλήνιος Γ.Σ. GRE

 

Γυναίκες
1. Καραμπίνη Ειρήνη ΙΡΙΔΑ GRE
2. Μαυρικίου Ειρήνα Σ.Ξ.ΛΕΜΕΣΟΥ CYP
3. Πάλλη Ίριδα Πανελλήνιος Γ.Σ. GRE
3. Τσιρώνη Άννα Λ.Ο.Βάρης GRE

 

Το Σωματείο Ξιφασκίας Λεμεσού, συγχαίρει όλους τους αθλητές για τις αξιέπαινες προσπάθειές τους και ευχαριστεί όλους όσους βοήθησαν στην επιτυχή διεξαγωγή των αγώνων: Τα μέλη του σωματείου Λεμεσού, τους γονείς και αθλητές, τους Διαιτητές, την Κυπριακή Ομοσπονδία Ξιφασκίας, τους χορηγούς, Κυπριακό Οργανισμό Τουρισμού, ΟΠΑΠ Κύπρου, SINTEZ energy και όλους τους υποστηρικτές των αγώνων.

 

Το ραντεβού ανανεώθηκε ήδη για το επόμενο ΚΥΠΕΛΛΟ ΤΑΛΕΝΤΩΝ το 2019.

 

 

Read 463 times

ΑΛΛΕΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ (ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ)

Στα play-off του Europa League τρεις κυπριακές ομάδες

Στα play-off του Europa League τρεις κυπριακές ομάδες

Στα play-off του Europa League θα εκπροσωπηθεί η Κύπρος με τρεις ομάδες, μετά την πρόκριση που πήραν χθες έναντι των...

Η Ατλέτικο Μαδρίτης ήταν η νικήτρια του 'ισπανικού τελικού' στο UEFA Super Cup

Η Ατλέτικο Μαδρίτης ήταν η νικήτρια του 'ισπανικού τελικού' στο UEFA Super Cup

Η Ατλέτικο Μαδρίτης ήταν η νικήτρια του τελικού στο UEFA Super Cup επί της Ρεάλ Μαδρίτης με 4-2 στην παράταση,...

ΑΠΟΕΛ, ΑΕΚ και Απόλλωνας στους επαναληπτικούς αγώνες για το Europa League

ΑΠΟΕΛ, ΑΕΚ και Απόλλωνας στους επαναληπτικούς αγώνες για το Europa League

Τρεις ομάδες, ΑΠΟΕΛ, ΑΕΚ και Απόλλωνας θα προσπαθήσουν σήμερα στους επαναληπτικούς αγώνες να συνεχίσουν την παρουσία τους στα play-off του...